Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

21 czerwca w auli Collegium Novum odbyła się uroczystość wręczenia srebrnego medalu "Plus Ratio Quam Vis" prof. Marii Flis, wybitnej socjolożce, antropolożce i badaczce kultury, prorektor ds. rozwoju UJ w latach 2012-2016, dziekan Wydziału Filozoficznego w latach 2008-2012.

Witając zebranych, rektor UJ prof. Jacek Popiel podkreślił szczególne zasługi prof. Marii Flis w zakresie kształcenia młodych kadr naukowych oraz pełne i długotrwałe zaangażowanie w prace organizacyjne na rzecz Uniwersytetu. Laudację wygłosił prof. dr hab. Jarosław Górniak, prorektor UJ ds. rozwoju. Łaciński tekst dyplomu został odczytany przez prof. Jacka Nowaka, dziekana Wydziału Filozoficznego. W uroczystości uczestniczył również prof.  Wojciech Nowak, rektor UJ poprzednich kadencji oraz naukowczynie i naukowcy z Instytutu Socjologii UJ, współpracownicy prof. Flis:  dr hab. Marta Smagacz-Poziemska. prof. UJ, dyrektorka Instytutu Socjologii, prof. dr hab. Grażyna Kubica-Heller i dr hab. Marcin Lubaś, prof. UJ z Zakładu Antropologii Społecznej.

Mistrzowie (…) są potrzebni by nas obdarowywać wiedzą, nakazem poszukiwania, pragnieniem wewnętrznej niezależności. Każde spotkanie z mistrzem rodzi chęć dawania świadectwa temu zdarzeniu, wywołuje odruch wdzięczności za otrzymany dar

prof. Marian Stala

Profesor Maria Flis pełniła w służbie uniwersytetu wiele ważnych funkcji. Była prodziekanem Wydziału Filozoficznego (1999-2005), dziekanem Wydziału Filozoficznego (2005-2012), prorektorem UJ ds. rozwoju (2012-2016), pełnomocnikiem rektora ds. monitorowania wdrażania Strategii Rozwoju UJ (2016-2020), przewodniczącą Rady Dyscypliny Nauki socjologiczne (2019-2022). Ponadto była członkinią Senackiej Komisji Dydaktycznej, przewodniczącą Stałej Rektorskiej Komisji ds. Oceny Jakości Kształcenia i Akredytacji, przewodniczącą Stałej Rektorskiej Komisji ds. Oceny Jakości Nauczania. Była również członkinią zespołu do spraw Krajowych Ram Kwalifikacji Szkolnictwa Wyższego przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego.

W swoich pracach profesor Maria Flis podejmowała istotne problemy współczesnej teorii i filozofii społecznej. Jest autorką książek i artykułów poświęconych twórczości Bronisława Malinowskiego, Alfreda Radcliffe-Browna, Leszka Kołakowskiego, Stanisława Brzozowskiego. Przez wiele lat była kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ.

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Odnowienie doktoratu prof. Piotra Sztompki