Uniwersytet Jagielloński otworzył nowy rozdział we współpracy z chińską uczelnią

3 lipca w Collegium Maius odbyło się spotkanie Rady Programowej Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytut Konfucjusza w Krakowie. W jego trakcie podpisano dwie ważne umowy z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych (PUJO).

- Na przestrzeni ostatnich dwóch lat dokonał się ogromny postęp w relacjach z naszymi chińskimi partnerami. Zrealizowane zostały także cele, które sobie postawiliśmy - podniesiono jakość nauczania języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza w Krakowie oraz podjęto, zakończone sukcesem, starania o polepszenie warunków lokalowych tej jednostki - mówił otwierając spotkanie rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

W zebraniu udział wzięli także: pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Zdzisław Mach, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ dr hab. Waldemar Martyniuk oraz dr Małgorzata Osińska, dyrektor Centrum Języka i Kultury Chińskiej Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Stronę chińską reprezentowali: prorektor PUJO prof. Yan Guohua, dyrektor ds. Instytutów Konfucjusza PUJO prof. Zhang Xiaohui, dyrektor Centrum Języka i Kultury Chińskiej Instytut Konfucjusza w Krakowie z chińskiej strony Han Xinzhong oraz dr Li Yinan, dyrektor Katedry Polonistyki, Wydziału Języków i Kultur Europejskich PUJO.

Pierwszym podpisanym podczas spotkania dokumentem była umowa wykonawcza zawarta pomiędzy UJ a Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych w sprawie rozwoju Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Jej celem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania i zrównoważonego rozwoju instytutu.

Podpisana została także umowa o ustanowieniu wspólnego programu studiów magisterskich dla kierunku europeistyka.

Jak podkreślił dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Zdzisław Mach (wspólne studia będą prowadzone przez Instytut Europeistyki), podpisane z jednym z najlepszych chińskich uniwersytetów porozumienie w sprawie nadawania podwójnych dyplomów otwiera nowe możliwości. Aby zapewnić dalszy rozwój współpracy, należy już teraz przemyśleć, co można zbudować na bazie tego dokumentu. Koniecznością wydaje się rozpoczęcie wspólnych badań naukowych i wymiany kadry akademickiej. W ocenie prof. Macha wpółpraca powinna nabrać bardziej merytorycznego charakteru poprzez zbudowanie wspólnych projektów badawczych, które będą mogły zaowocować wspólnymi publikacjami naukowymi. Ramą do prowadzenia polsko-chińskiej działalności naukowej powinien być Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Robot wspiera chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej

UJ działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Polsce

Metryki Uniwersytetu Krakowskiego na krajowej liście Pamięć Świata

Badacze Wydziału Historycznego na światowym kongresie historii sztuki