Parlamentarzyści zwiedzili NCPS SOLARIS

Nowoczesne technologie - jak to działa w Małopolsce? - to hasło przewodnie wizyty posłów z sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która miała miejsce w kilku małopolskich instytucjach wspierających rozwój innowacyjności regionu. Jednym z takich ośrodków było Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Gości wizytujących SOLARIS powitał prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań i funduszy strukturalnych, który mówił o konieczności inwestowania nie tylko w nowoczesną aparaturę, ale także w ludzi, którzy tworzą te innowacje. Szczegółowe informacje na temat projektu budowy synchrotronu przekazał dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, prof. Marek Stankiewicz, natomiast Paweł Bulira, koordynator ds. instalacji w SOLARIS, w swojej prezentacji skoncentrował się na innowacyjnych aspektach realizacji tego projektu.

- Wybór miejsca wspólnych rozmów jest nieprzypadkowy - przyznał Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, wizytując siedzibę Parku Life Science w Krakowie. - Jeszcze kilka lat temu te tereny wyglądały zupełnie inaczej. Dziś jest to bardzo ważna strefa usług badawczo-rozwojowych - mówił o terenach w pobliżu osiedla Ruczaj, na których w ostatnim czasie zbudowano m.in.: Kampus UJ, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, Life Science Park i Jagiellońskie Centrum Innowacji.

Podczas pobytu w Krakowie członkowie Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zwiedzili także siedzibę Grupy Onet.pl, Centrum Cyklotronowe Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Bronowicach oraz Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Szczegółowe informacje dotyczące Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS znajdują się na stronie internetowej projektu.

Zdjęcia: Emilia Król

Data opublikowania: 18.09.2014