Robot wspiera chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej

Zespół chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP) zoperował nastoletniego chłopca chorującego na objawową kamicę pęcherzyka żółciowego. Zabieg polegał na usunięciu pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się w nim złogami. To już 20. operacja przeprowadzona w centrum z pomocą robota. Pierwsza odbyła się 15 maja br.

- Dużą pomocą podczas zabiegu była ogromna precyzja ruchów narzędzi chirurgicznych i doskonała wizualizacja operowanych struktur, co jest nieosiągalne przy użyciu wcześniej stosowanych metod. Dzięki temu operacja była małoinwazyjna i bezpieczna, co przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia i minimalizuje ryzyko powikłań. Nasz pacjent czuje się dobrze, przebywa w domu - informuje Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej i zachęca do dalszego śledzenia postępów w dziedzinie chirurgii robotycznej.

Od 15 maja zespół UCRP przeprowadził zabiegi urologiczne w obrębie nerki (usunięcie torbieli), moczowodów (rekonstrukcja zwężenia) i gonad oraz chirurgiczne (operacja Nissena, usunięcie śledziony, usuniecie pęcherzyka żółciowego).

Pacjenci operowani w asyście robota chirurgicznego zyskują liczne korzyści z wyboru tej techniki operacyjnej: małe nacięcia (oznaczające mniejsze blizny i mniej bólu pooperacyjnego), szybszy powrót do zdrowia i codziennej aktywności, większa precyzja wykonywanych ruchów, co jest kluczowe przy delikatnych operacjach w chirurgii pediatrycznej. Każda operacja jest starannie planowana i przeprowadzana przez wykwalifikowany zespół chirurgów, którzy nieustannie doskonalą swoje umiejętności.

W nadchodzących tygodniach planowane są kolejne zabiegi, tym razem z zakresu operacji klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy.

Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce. Oferuje nie tylko leczenie kliniczne, ale także prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną. Specjalizuje się w zabiegach rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób z zakresu urologii oraz chirurgii ogólnej. Jednym z kluczowych elementów działalności UCRP są interdyscyplinarne badania naukowe, których celem jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w leczeniu dzieci. Ośrodek stawia także na edukację, oferując zajęcia dydaktyczne dla studentów medycyny, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak moduły symulacji robotycznych i wirtualnej rzeczywistości. To inicjatywa, która ma na celu podniesienie jakości kształcenia na Uniwersytecie Jagiellońskim i wprowadzenie studentów w świat najnowocześniejszych technologii medycznych.

UJ działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Polsce

Metryki Uniwersytetu Krakowskiego na krajowej liście Pamięć Świata

Badacze Wydziału Historycznego na światowym kongresie historii sztuki

Naukowcy z UJ przeanalizowali rolę mikrobiomu jelitowego w przebiegu <span lang="en">COVID</span>-19