Prof. Jacek Popiel objął stanowisko rektora UJ [ZDJĘCIA+WIDEO]

Uniwersytet Jagielloński ma nowego rektora. 1 września obowiązki te przejmie prof. Jacek Popiel, dotychczasowy prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej. Zastąpi prof. Wojciecha Nowaka, który kierował najstarszą polską uczelnią w latach 2012-2020. Podczas uroczystości w Librarii Collegium Maius nastąpiło także przekazanie władz prorektorskich i dziekańskich w kadencji 2020-2024.

- Nie ukrywam, że to dla mnie specyficzny, wzruszający i niezwykle ważny  moment. 8 lat to z jednej strony bardzo długi okres czasu dla rektora, ale z drugiej to błysk w historii uniwersytetu. Bez fałszywej skromności powiem, że jestem dumny, że mogłem pracować z wyśmienitymi prorektorami, dziekanami, kanclerzem, kwestorem, kierownikami poszczególnych działów. Te 8 lat to wystarczający okres. To dobry moment na zmiany i cieszę się, że one następują - powiedział ustępujący dziś rektor UJ.

Prof. Jacek Popiel jest 306. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na kadencję 2020-2024 został powołany 12 maja br. wolą Kolegium Elektorów. Przez ostatnie 8 lat był prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej. Wcześniej pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Polonistyki UJ, a także prorektora i przez 2 kadencje rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie [obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego - przyp. red.].

- Dla każdego nauczyciela akademickiego, który przejmuje władzę w uniwersytecie, jest to szczególny moment. Z naszą uczelnią jestem związany od 42 lat jako pracownik, wcześniej były jeszcze czasy studenckie. Jestem z pokolenia, które zawsze uważało, że Uniwersytet Jagielloński musi żyć dniem dzisiejszym, jutrzejszym, ale nie może zapominać o swoich wielkich dokonaniach od historycznego 12 maja 1364 roku. Wiedza historyczna daje nam w praktyce możliwość rozwiązywania najtrudniejszych problemów, przed którymi będziemy stali od 1 września - powiedział prof. Jacek Popiel.

We wtorek odbyło się również przekazanie władz prorektorskich. Prof. Jacka Popiela zastąpił dotychczasowy dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej prof. Piotr Jedynak. Nowym prorektorem ds. badań naukowych został prof. Piotr Kuśtrowski, który przez ostatnie 4 lata kierował Wydziałem Chemii. Zmiana nastąpiła też na stanowisku prorektora ds. rozwoju, którym jest teraz prof. Jarosław Górniak, dziekan Wydziału Filozoficznego w latach 2012-2020. Z kolei prof. Dorota Malec, która w kadencji 2016-2020 była odpowiedzialna za rozwój uczeni, objęła nowo utworzone stanowisko prorektora ds. współpracy międzynarodowej.

Spore zmiany nastąpiły we władzach dziekańskich. Nowych kierowników ma aż 11 z 16 wydziałów UJ. Są to: dr hab. Piotr Pierzchalski, prof. UJ (Wydział Nauk o Zdrowiu); dr hab. Jacek Nowak, prof. UJ (Wydział Filozoficzny); prof. Stanisław Sroka (Wydział Historyczny); dr hab. Władysław Witalisz (Wydział Filologiczny); dr hab. Jarosław Fazan, prof. UJ (Wydział Polonistyki); prof. Wojciech Macyk (Wydział Chemii); dr hab. Joanna Zalewska-Gałosz, prof. UJ (Wydział Biologii), dr hab. Ewa Bogacz-Wojtanowska, prof. UJ (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej); dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych); prof. Jolanta Jura (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) i prof. Marek Drewnik (Wydział Geografii i Geologii).

Pięcioro dziekanów będzie pełniło tę funkcję przez kolejne 4 lata. Na 2. kadencję zostali powołani: prof. Jerzy Pisuliński (Wydział Prawa i Administracji), prof. Maciej Małecki (Wydział Lekarski); prof. Jacek Sapa (Wydział Farmaceutyczny), prof. Ewa Gudowska-Nowak (Wydział Fizyki, Informatyki i Astronomii Stosowanej) oraz prof. Włodzimierz Zwonek (Wydział Matematyki i Informatyki).

Zobacz video galerię
Robot wspiera chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej

UJ działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Polsce

Metryki Uniwersytetu Krakowskiego na krajowej liście Pamięć Świata