Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Dr Jan Łyczakowski w gronie nowo powołanych członków AMU PAN

Dr Jan Łyczakowski w gronie nowo powołanych członków AMU PAN

Adiunkt w Zakładzie Biotechnologii Roślin UJ dr Jan Łyczakowski został nowym członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (AMU PAN). Do tego gremium rekomendował go Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Tegoroczne wybory cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem - zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów. Do obsadzenia było 17 miejsc. Oznacza to, że na jedno było prawie 7 chętnych.

AMU PAN została powołana w 2010 roku w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli polskiej nauki. Ma za zadanie aktywizować środowisko młodych badaczy m.in. poprzez przedstawianie opinii i programów dotyczących spraw nauki, organizowanie debat, dyskusji, konferencji naukowych oraz upowszechnianie ich wyników, a także upowszechnianie standardów etyki wśród młodych naukowców. Jej członkowie nie mogą mieć więcej niż 38 lat i muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, a ponadto wyróżniać się wybitnymi osiągnięciami badawczymi oraz działalnością upowszechniającą naukę. Skład liczy obecnie 35 członków. Wybierani są na tzw. zakładkę - część osób zostaje wymieniona w połowie kadencji, która trwa 5 lat. W tym roku pracę w AMU kończy 17 młodych uczonych i tylu maksymalnie mogło zostać wybranych.

Zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów, w tym 55 kandydatek. Spośród wszystkich kandydatur aż 94 osoby były afiliowane przy uczelniach, 18 - w instytutach PAN, a 4 - w innych instytutach (resortowych i PIB). Ostatecznie do składu AMU PAN wybrano 16 osób. Wśród nich jest m.in. dr Jan Łyczakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Wybór do AMU PAN jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem. Cieszę się też, że będę miał możliwość działać na rzecz nauki i młodych naukowców w Polsce. Szczególnie ważna dla mnie jest rola Akademii w upowszechnianiu wyników badań naukowych. Mam nadzieję, że bycie członkiem AMU umożliwi mi lepsze i bardziej skuteczne działania w tym zakresie. Jako członek AMU chciałbym też działać na rzecz zwiększania mobilności międzynarodowej młodych naukowców oraz ich partycypacji w krajowych i międzynarodowych konkursach badawczych. W moim zgłoszeniu do Akademii zaproponowałem stworzenie centralnej i regularnie aktualizowanej bazy danych z informacjami o programach grantowych finansujących zagraniczne pobyty naukowe dla studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych. Mam nadzieję osiągnąć ten cel i tym samym przyczynić się do umiędzynarodowienia nauki w Polsce - mówi nowo powołany członek AMU PAN.

Dr Jan Łyczakowski jest krakowianinem. W 2014 roku ukończył studia licencjackie na kierunku biotechnologia na Uniwersytecie w Edynburgu. Magisterium i doktorat obronił na Wydziale Biochemii Uniwersytetu w Cambridge. Jego badania doktorskie pod opieką naukową prof. Paula Dupree’a dotyczyły molekularnej struktury drewna oraz procesu jego tworzenia przez drzewa iglaste. Po ukończeniu doktoratu w 2018 roku odbył staż podoktorski w Cambridge i rok później przeniósł się do Zakładu Biotechnologii Roślin na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, aby prowadzić własne badania naukowe finansowane z programu SONATINA 3 Narodowego Centrum Nauki. Obecnie prowadzi 2 projekty badawcze finansowane z programów SONATA17 oraz OPUS24 NCN.

W swoich badaniach stara się zrozumieć strukturę wielocukrów tworzących drewno i znaczenie różnorodności w ich budowie dla wzrostu drzew, zastosowania drewna w procesach biotechnologicznych oraz dla odporności drzew na choroby. Jak przyznaje, badania które prowadzi, mają duży potencjał wdrożeniowy, zwłaszcza w rozwoju zielonych technologii, takich jak np. produkcja biopaliw z biomasy leśnej, które są bardzo ważne w obliczy kryzysu klimatycznego, z którym się mierzymy.

Recommended
Robot wspiera chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej

Robot wspiera chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej

UJ działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Polsce

UJ działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Polsce

Metryki Uniwersytetu Krakowskiego na krajowej liście Pamięć Świata

Metryki Uniwersytetu Krakowskiego na krajowej liście Pamięć Świata

Badacze Wydziału Historycznego na światowym kongresie historii sztuki

Badacze Wydziału Historycznego na światowym kongresie historii sztuki