Robot wspiera chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej

05.07.2024
Zespół chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP) zoperował nastoletniego chłopca chorującego na objawową kamicę pęcherzyka żółciowego. Zabieg polegał na usunięciu pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się w nim złogami. To już 20. operacja przeprowadzona w centrum z pomocą robota. Pierwsza odbyła się 15 maja br.
więcej o Robot wspiera chirurgów Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej
UJ działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Polsce

05.07.2024
Uniwersytet Jagielloński zorganizował spotkanie konsultacyjne z minister ds. polityki senioralnej Marzeną Okłą-Drewnowicz, które może okazać się przełomem dla budowania krajowego programu miast przyjaznych swoim społecznościom, a szczególnie osobom starszym. Na wydarzenie zostali zaproszeni przedstawicieli miast i gmin należących do Sieci Światowej Organizacji Zdrowia oraz samorządy ubiegające się o taki certyfikat.
więcej o UJ działa na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Polsce
Metryki Uniwersytetu Krakowskiego na krajowej liście Pamięć Świata

01.07.2024
Najstarszy, kompletny zespół generalnych metryk uniwersyteckich został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. W uroczystości wręczenia certyfikatów potwierdzających wpis do rejestru uczestniczył dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej dr hab. Remigiusz Sapa, prof. UJ, w której Metryki Uniwersytetu Krakowskiego są przechowywane.
więcej o Metryki Uniwersytetu Krakowskiego na krajowej liście Pamięć Świata
Badacze Wydziału Historycznego na światowym kongresie historii sztuki

01.07.2024
Od 23 do 29 czerwca w Lyonie obradował 36. światowy kongres historii sztuki organizowany przez Comite International d’Histoire de l’art.. Tematem przewodnim było znaczenie materii i materialności w sztuce. Wśród kluczowych mówców znaleźli się prof. Georges Didi-Huberman oraz noblista Orhan Pamuk.
więcej o Badacze Wydziału Historycznego na światowym kongresie historii sztuki
Naukowcy z UJ przeanalizowali rolę mikrobiomu jelitowego w przebiegu <span lang="en">COVID</span>-19

Naukowcy z UJ przeanalizowali rolę mikrobiomu jelitowego w przebiegu COVID-19

01.07.2024
Badania nad mikrobiomem jelit pacjentów z COVID-19 przeprowadzone przez zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) wykazały, jak mikrobiom wpływa na przebieg choroby u hospitalizowanych pacjentów. W czasopiśmie "Frontiers in Microbiology" ukazał się właśnie artykuł opisujący te zagadnienia.
więcej o Naukowcy z UJ przeanalizowali rolę mikrobiomu jelitowego w przebiegu COVID-19